2015. június 24., szerda

Anyai dédapám, ifjabb Hübner Rudolf

Dédapám, ifjabb Hübner Rudolf, Silbernagel Elíz férje, 9 gyerek apja, festőművész ambíciókkal megáldott ember volt. Így aztán ipariskola rajztanár lett belőle. Nem maradt utána egyetlen festmény sem, csak néhány fényképfelvétel a képeiről.






A pécsi Zsolnay Porcelángyárban tervező volt, és a porcelánfestők tanára. Korán, 45 évesen halt meg, 16 év házasság után. Azon kívül, hogy szép, álmodozó szemű művészember volt bohém frizurával, sok emléket nem hagyott a még élő családtagjaimra, unokái (Édesanyám és húga) soha nem láthatták, gyerekei sem meséltek róla túl sokat.

Ő volt – eddig – az utolsó a családban, aki a tehetségéből élhetett meg. A családnak ezt az ágát a zenei és a képzőművészeti tehetség jellemzi. Hol itt, hol ott bukkant fel az adottság, amit szisztematikusan elfojtottak a szülők. A Nagyapám, legifjabb Hübner Rudolf, tehetségesen hegedült (őrizzük, az elemi részeire szétesett hegedűjét), de természetesen nem mehetett zenei pályára, ipariskolát kellet végeznie. Édesanyám, Hübner Rudolf unokája, szintén tehetséges zenész volt, a zongoratanárnője könyörgött a szüleinek, hogy tanuljon tovább, de az édesapja, a zenei pályáról letiltott hegedűs, nem engedte, az ő lánya nem választhatta a zenészek erkölcstelen életét, engem nem engedtek a Képzőművészeti Gimnáziumba, mert tisztességes szakmát kell tanulni, amiből meg lehet élni. Ez a két diplomámmal többnyire sikerült is, de nem mindig.

Talán a következő generációknak megadatik, hogy éljenek az adottságaikkal. Talán Dórink, a húgom roppant tehetségesen rajzoló, festő lánya...

Nagynéném lakásán, az ebédlő falán van két hatalmas (talán 60 cm átmérőjű) porcelántál, életképekkel (városkák, falvak), a legenda szerint ez Dédapám keze munkája, de erre nézve semmilyen bizonyítékunk nincs.

Dédapámtól őrzök egy levélnehezéket, amit ő készített, az egyik sarkában ott van a monogramja, és az évszám: 1870. Amikor Pécsett dolgoztam, a drága gyári emberek szakszerűen megjavították a lepattogzott sarkait, és kikutattak a mintatárból két további rajzot, amit feltehetően ő tervezett (a stílus és az időszak alapján).


Abban az évben minden gyerek kapott ebből egy-egy másolatot, az ükapjuk keze munkáját láthatták.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése